вчитель початкових класів
Миронівської ЗШ І-ІІ
ступенів
Світловодської
райдержадміністрації
Кіровоградської області
Навчання
грамоти (читання)
Клас : 1
Тема. Закріплення звуків [ж],[ж/],
букви ,,Жж ”.Українська народна казка ,,Лисичка
і Журавель”. Інсценізація казки.
Мета.
навчальна: закріпити вміння
учнів виділяти у
словах звуки [ж], [ж/] ;
виконувати звуко – буквений аналіз ;
формувати навички читання;
розвивальна:розвивати мислення, зв’язне
діалогічне мовлення;
виховна: виховувати почуття
любові до людей,
вміння дружити.
Обладнання : каса букв,
звукові моделі слів,
українська народна казка ,,Лисичка
і Журавель”, таблиця з прислів’ям, таблиця ,,Ранкові
зустрічі”, конверти із
фішками для звукового
аналізу слів, малюнки лисички і журавля, маски тварин.
Способи дій: технологія
,,Мікрофон”, ,,Мозкова атака”, ,,Асоціативний кущ”,
робота в малих групах (парах),
робота з
підручником, інсценізація, ,,Рефлексія” ( підсумок).
Тип уроку: інтегрований урок
з навчання грамоти
(читання) та
природознавства.
Хід уроку
1. Вправа
,,Ранкові зустрічі”
- Діти,
давайте привітаємось.
( Діти стоять
в колі, взявшись
за руки і
повторюють за вчителем
слова - вітання).
Учитель. Треба разом
привітатись.
Діти. Добрий день!
Учитель. Дружно голосно
сказати …
Діти. Добрий
день!
Учитель. Вліво, вправо
поверніться,
Своїм друзям усміхніться.
Діти. Добрий
день!
(Кожен учень
говорить про свій
настрій, який у них
сьогодні і чому,
показуючи відповідний малюнок
на таблиці).
Вчитель. Знову
день, почався діти !
Всі зібрались
на урок.
Тож пора
нам поспішити
Кличе в
подорож дзвінок.
Сьогодні
у нас урок
незвичний.
У
казку сьогодні ми
зробимо крок .
Із
казкою ми зустрічались
не раз
І
знову вона завітала
до нас.
- Але
спочатку потренуємо наший
розум. Потрібно виконати ось
ці завдання.
II. Повторення та закріплення вивченого
1. До схем
дібрати слова із
буквою ,,Ж ”
(жук, вуж)
(жито) (жолудь)
2. Звуко – буквений аналіз
слів ,,журавель” (індивідуально)
3.Гра «Добав склад»
Слова
спокійно жили в книжці,
В яку вдалось пролізти мишці.
Вона склади
відкусила,
У себе в нірці схоронила.
|
|
|
- Який склад добавили до слова ?
- Прочитаймо слово разом.
4.Мовні ігри та забави.
а) Вітерець у лісі – ш – ш ш
Повзе вуж у траві – с- с- с
Прилетів жук – ж – ж –ж
Заспівав комарик – з – з – з
Прилетів птах – шух – шух – шух
Запихкав їжачок – пих – пих пих.
б)Дихальні вправи.
- Як плаче немовля ? (У – а!)
- Як мама колише дитину ? ( А
–а!)
- Як тато забиває цвях? ( Тук –
тук!)
- Як каже бабуся внукові
замазурі? ( А – я, я – й!)
- Як сопе дідусь, коли заснув,
читаючи газету?
в)Вправи
для очей ,,Маятник’’ рух очей справа наліво ,,Стовпчик’’
– вгору –вниз. Потренуємо наші очі, щоб гарно бачили.
г)Робота
над скоромовкою
Темп – нормальний, повільний, швидкий.
Запитала мишка мишку:
- Ти чого погризла книжку?
Мишка їй відповідала:
- Їжі іншої не мала.
д) Розчитування за складовою таблицею.
- Прочитаємо
слова, зосереджуючи увагу
на лінії (разом, індивідуально).
ТЕ БЕ
КАШ КА
ЛИСИЧ КА
ЖУРА ВЕЛЬ
РОЗМАЗА
ЛА
ПРИПРО ШУЄ
III. Вивчення нового
матеріалу
1. Аукціон знань.
- Ви
так гарно працювали, що
не помітили, як
підійшли до Казкової
країни.
Чимало казок
є на світі – і
веселих, і сумних.
- А чи можете
прожити ви без
них ?
- Пригадайте,
які казки вам
полюбилися змалку ?
2.
Вікторина ,,З казкової
скриньки “
- А
ось у цій ,,казковій
скриньці” є
різні казкові речі.
Відгадайте,
з якої
казки ці предмети. (
Рукавичка, колобок, колосок, пір’їна…).
- А що ж таке
казка?
- Які казки ви знаєте?
3. Гра ,,Лабіринт”
(,,Мозкова атака”)
Напружимо
свій мозок і
прочитаємо вислів за
стрілочками.
(Казка - вигадка, та в ній щось повчальне
розумій).
- Як
ви розумієте це
прислів’я ?
- Хто
є творцем народних
казок ? (Народ). Так над
казкою працювали сотні, тисячі
людей. Народ почав складати
казки ще в
глибоку давнину, і
передавалися вони в
усній формі з
покоління в покоління. Так створювалися
народні казки. Виставка
книжок із народними казками).
4.
Технологія ,,Асоціативний кущ”
-
А на
які групи діляться казки?
- Хто
є героями казки,
яку ми сьогодні
прочитаємо ? Відшукайте
слова, які сховалися? ( Лисичка і Журавель).
А
|
Л
|
И
|
С
|
И
|
Ч
|
К
|
А
|
К
|
С
|
Б
|
Е
|
Ж
|
У
|
Р
|
А
|
В
|
Е
|
Л
|
Ь
|
- До якої групи відноситься наша казка? (Казка про тварин).
5.Метод ,,Очікування”
- Про
що будемо читати ? Що
навчимося на уроці ?
6. Інформація ,,Довідкової служби”
1 учень. Лисиця – звір, хижак. Гостра
мордочка, пухнастий хвіст,
яким вона користується
як кермом. Хутро руде.
Влітку лисичка
живе в глибокій
норі, а взимку
ховається в густих
кущах.
(Показ малюнка).
- Яку ви уявляєте казкову
Лисичку?
2 учень. Журавель – великий
перелітний птах з
довгими ногами, довгою
шиєю і прямим
гострим дзьобом. Пір’я сіре,
хвіст і кінці
крил чорні. На голові
зверху червона пляма. Журавель живе
на болоті, біля
берегів річок і озер. Їсть
рибу, жабок, корінці. Люди люблять
журавлів, тому будують
криниці у вигляді їх. (Показ малюнка).
- Яку ви уявляєте
казкового Журавля?
7.
словникова робота
Подружилися
– потоваришували, заприятелювали.
Вгощу –
нагодую, почастую.
Облизня спіймавши – зазнати невдачі.
Призволяйтеся
– їжте, пригощайтеся.
8.
робота з
підручником
а) читання
колонки слів вчителем ;
б) учні
хором
в) ланцюжком ;
г) окремі
учні.
- Настав час відпочити вашим очам. Погляньте на
чорний кружечок, переведіть погляд на білий, потім на червоний. А тепер у зворотньому напрямку. Погойдаємося на
гойдалці.
9.
читання казки ( уривка)
,,Лисиця і Журавель”
( за ,,Букварем”).
а) читання
вчителем.
- Чому
Лисичка запросила Журавля
до себе в гості ?
б) читання
учнями ( напівголосно,
самостійно).
- Хто
знає, що буде
далі ?
в) читання
казки повністю ( за книгою).
г) бесіда
- На
що сподівалася Лисичка
та Журавель, коли йшли в гості ?
(Смачно поїсти).
- Яке
ж було частування
Лисички ? Журавля ?
Вчитель. Гостинність завжди і є характерною рисою
українців. Але чи можна назвати гостинними героїв цієї казки?
- Чи
справжніми вони були
друзями?
д) аналіз ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»
(с.106 букваря).
- Який епізод казки зображено?( Лиска запросила Журавля до себе в гості).
е)вправа ,,Мікрофон”
Справжній друг …
Уміти дружити
- це означає …
У дружбі
високо цінується …
є) переказування
казки учнями (по черзі).Користуючись малюнками, розкажи казку.
10.
фізкультхвилинка
Унадився журавель,
журавель
До бабиних
конопель.
Сякий,
такий журавель,
Сякий, такий
довгоногий,
Сякий, такий
виступає,
Конопельки все
шукає.
11. Робота
в парі.
- Доберіть
слова, що римуються.
Їв лелека кашу з глека.
Хоч дістать її
… ( нелегко).
Та в лелеки довга шия –
Він із глека їсти … ( вміє).
Лисичка – сестричка по лісу ходила.
Лисичка курятинки з’їсти … ( хотіла).
Та тільки лисичка до ферми добралась,
Всі кури й курчата в курник … (поховались).
IY. Узагальнення
матеріалу
1. робота з
прислів’ям
Здавна
наш народ цінував
дружбу і засуджує
ворожнечу між людьми. Про
дружбу складено багато
пісень, віршів, прислів’їв.
,,Не той
друг, що медом
маже, а той,
хто правду каже”
,,Яке частування,
таке й дякування”
- Як ви
розумієте зміст прислів’я
?
- Яке
прислів’я може
бути заголовком до казки?
- Чому ? А
у вас є
друзі ?
2. розповіді
дітей про своїх друзів.
3. Інсценізація
казки (або уривка)
,,Лисичка і Журавель”. Розвиток діалогічного мовлення.
- А
зараз давайте оживемо
наших героїв.
- Чи сподобалася вам наша маленька вистава?
4. робота в
групах ( Діти діляться
на групи відповідно до
того, яка загадка
лежить на парті).
Дивний ключ у
небі лине,
Не залізний, а
пташиний.
Цим ключем в
осінній млі
Відлітають … (журавлі).
Я руда
низького росту.
Хитра я і
довгохвоста.
На курей я
вельми ласа,
В них таке смачненьке
м’ясо.
Вовку – брату я
сестричка
і зовуть мене
… ( лисичка).
На
дошці малюнки Лисички
та Журавля і
картки із словами.
Нещирість, доброта,
щирість, хитрість, чемність,
ввічливість.
Завдання 1 – й групі.
- Виберіть
слова, що характеризують Лисичку.
Завдання 2 – й
групі.
- Виберіть
слова, що характеризують Журавля.
Нещирість, доброта,
щирість, чемність,
ввічливість, товариськість.
5. ,,Мозкова атака”
- Придумайте продовження
казки ,,Журавель і
Лисичка - друзі’’
Y. Підсумок уроку
1. Технологія
,,Рефлексія”
Гра
,,Мобільний телефон”. (В дітей іграшковий
мобільний телефон і вони ведуть діалог
про те, що
вивчили сьогодні на уроці).
- Я не був
у школі тому,
що хворів … . Розкажи
мені, будь ласка,
що ви сьогодні
вивчили на уроці?
2. бесіда
- Що
засуджує автор у казці ?
- Чому
вчить нас вона ?
- Чи
сподобалась вам інша
кінцівка казки ? Чому ?
Чудове це
почуття - дружба. Здавна наш
народ цінує дружбу
і засуджує ворожнечу
між людьми. Якщо по – справжньому дружиш
з людиною, то
хочеться зробити її
щось приємне. Коли гарно
другові, то гарно
і тобі. Ми повинні
пам’ятати, що
на добро потрібно
відповідати добром, а
зло вміти прощати,
щоб світ не став
злим. Пам’ятайте, що
зло тимчасове, а
добро - вічне.
-
Чи справдилися ваші
очікування на уроці ? Що цей
урок вас навчив?
- Молодці діти! Гарно на уроці
попрацювали. Фея Добра для всіх принесла подяку. Вона слово зашифрувала в
ребус. Прочитайте його. ( Молодці)
А урок хочу закінчити такими словами.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це
не вимагай.
Лише в добро і
вищу правду віра
Людину відрізняє
від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина
стара :
Людина починається
з добра!
Всі гарно
працювали на уроці,
молодці. Оцініть себе за
допомогою фішок.
Ось і
закінчується наш урок.
Скоро продзвенить
дзвінок.
За роботу
по заслузі,
Щиро дякую
вам, друзі !
Література
1.Бібліотека шкільного світу. Інтерактивні
уроки в початковій школі. Київ . Шкільний світ.2007.-127.
2.І.В. Цепкова. Уроки читання в 1
класі. Видавництво «Ранок» 2013.-336.
3. Інтернет – ресурс.
Немає коментарів:
Дописати коментар