Виховні години

Здоров'я дітей-багатство нації!

Тема:
Здоровий спосіб життя. Корисні звички. Складання правил здорового способу життя
(Гра-подорож для учнів 3 класу)
Мета: розширювати уявлення учнів про здоро­вий спосіб життя, його складові;  про те, що позитивно, а що не­гативно впливає на здоров'я; форму­вати прагнення берегти своє здоров'я, зважаючи на його цінність і значущість для людини;виховувати інтерес до фізичної культури, до сучасної науки про здоров’я.

Обладнання: малюнки, ілюстрації, де зображені діти, які піклуються про своє здоров'я, таблиця «Здоров'я», назви стежин у вигляді промінців, конверти із завданнями ,склади для прислів'я, чисті аркуші.

                                          Головним скарбом життя є не землі, що ти їх за­воював,
                                          не багатство, що їх маєш у скринях...
                                          Головним скарбом життя є здоров'я,
                                          і, щоб його зберегти, потрібно багато що знати.
Хід уроку
     І. Організація класу до уроку
     1.Хвилинка емоційного настрою.
Учитель. Усміхніться одне одному, обміняйтеся компліментами з това­ришем по парті.
                                         Хто здоровий, той сміється,
                                          Все в житті йому вдається.
                                          Він долає всі вершини,
                                          Це ж чудово для людини.
      2. Інтерактивна вправа «Привітайся з сусідом; із сонечком; із вітром…».

      II. Актуалізація опор­них знань та умінь учнів
       1. « Мікрофон».  
- Діти! Що для людини є найдорожчим? (Здоровя)
Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина – це здоров’я. Без нього немає повноцінного, радісного, щасливого життя.
   В третьому тисячолітті, під час наукового та технічного прогресу без знань не обійтися жодному із нас. Та й кожен повинен досягти своїх вершин у житті. А це не завжди легко й просто, тому що все досягається великими зусиллями волі і фізичними навантаженнями. Отже, треба мати велику силу й міцну волю, а це мають лише ті, хто здоровий фізично і духовно. Недаремно кажуть: «В здоровому тілі – здоровий дух».
- Який вигляд має здорова людина?
- Від чого залежить здоров'я? (Від спадко­вості, від стану навколишнього середовища, від спо­собу життя людини, від правильного повноцінного харчування.)

    2.Робота над прислів'ями
Учитель. Прочитайте прислів'я, записані на дошці. Як ви розумієте їх зміст?
o   Здоров'я маємо—не дбаємо, втративши — плачемо.
o   Заздрість здоров'я їсть.
o   Довго спати — здоров'я не мати.

    III.Мотивація навчальної діяльності
  - Що ви робите, щоб бути здоровим?
  - Як, на вашу думку, потрібно піклуватися про своє здоров'я, як його берегти?
Висновок. Кожна людина повинна берегти і зміцнювати своє здоров'я. Іграшку, книжку, одяг можна купити за гроші, а здоров'я не купиш. Саме тому з раннього дитинства треба дотримуватись здорового способу життя.

Учитель. Ми будемо говорити про здоро­вий спосіб життя, що корисно, а що шкідливо для здоров'я. Ось про це ми дізнаємось на уроці. Здійснимо подорож цікавими стежинами   до «Країни Міцного Здоров’я».

     1. Гра «Хто швидше». (Робота в парах).
-А щоб веселіше було працювати на уроці, складемо девіз уроку.
(З окремих розрізаних аркушів учні складають девіз).
             
Якщо

хочеш,

щоб

життя

тобі

усміхнулось


спочатку

сам

усміхнись

життю.

Подорож стежинами «Країни Міцного Здоров’я».
     I.Стежина «Режим дня».
 2.Конкурс «Хто більше?»
(Конкурс проводиться між рядами. На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Діти по черзі пишуть на ньому слова, що стосуються здоров'я, і передають аркуш на наступну пар­ту. Перемагає ряд, який завершить завдання найшвидше і запише найбільше слів. (Наприклад, режим, загартування, за­рядка, спорт, овочі, фрукти тощо.)
   Учитель. Здоровий спосіб життя — це до­тримання режиму дня, правил гігієни, правильне харчування, заняття спортом, фізичною працею, загарту­вання, відмова від шкідливих звичок.

         Режим дня – це правильне чергування праці і відпочинку.
1) Завдання: якщо я чітко дотримуюся режиму дня, то:
 все виконую вчасно;
 завжди запізнююся;
 встигаю багато чого зробити;
 почуваюся бадьорим і веселим;
 ходжу похмурий і втомлений.
2) Гра «Режим дня».
Діти отримують малюнки із серії «Режим дня» і розташовують їх у відповідності до свого «Режиму дня».
Висновок: для того, щоб бути здоровим, слід дотримуватись режиму дня.

Кожен   день   по   розпорядку
Маємо   робити   зарядку .
Для    здоровя   вона   -   плюс,
Намотай   собі   на  вус.
Життя – це  спорт. Життя – це  рух.
Життя – чудове  і  прекрасне.
І  все  радіє  нам  навкруг,
І   світить  сонце  ясне.
II.Стежина «Особиста гігієна».
Хто здоровим хоче буть,
Умиватись не забудь
Ти ранесенько вставай,
Ручки милом умивай

-  Які   ви  знаєте    правила,   щоб   завжди   бути  здоровим і   мати   приємний    зовнішній    вигляд ?
Щоб  бути  здоровим,  потрібно  знати  і  виконувати  правила  гігієни  тіла,  одягу,  житла.
 Здорова  шкіра – надійний  захист  вашого  організму  від  холоду  і  спеки,    від  проникнення  мікробів. Необхідно  постійно  стежити  за  чистотою  шкіри. Щоб  мати  завжди  охайний  і  гарний  вигляд,  стежте  за  чистотою  свого  одягу  і  взуття.
  Чистота – шлях  до  здоров’я!
1)    Завдання: установіть зв’язок між словами, підбери відповідні слова.

Мило
Зуби
Волосся
Нігті
Хустка
Дзеркало
Вода






(Щітка, гребінець, ножиці, ніс, обличчя).
Висновок: щоб бути здоровим, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни; кожний ранок умивайся, чисть зуби, мий вуха та шию; завжди мий руки перед їжею; коротко зістригай нігті; тримай у порядку своє волосся; користуйся носовою хусткою.
III.Стежина «Ранкова зарядка і спорт».
Кожен день по розпорядку
Маємо робить зарядку.
Для здоров’я вона – плюс,
Намотай собі на вус
 Зарядкою починають свій день спортсмени, туристи, солдати. Бо фізичні вправи зранку – це заряд бадьорості на весь день. Після неї ви почуваєте себе бадьоро. А зі щоденної бадьорості і складається здоров’я .

Віршована фізкультпауза.
Учні по порядку виходять і говорять слова, клас виконує вправи за ними.
«Комарики».
Руки вверх піднять пора,
Щоб зловити комара.
Опускаємо руки вниз
В стійку вихідну вернись.
«Лісоруби».
Лісорубами всі стали
І сокири всі підняли
Зробимо руками мах
По колоді сильно «бах».
«Літак».
Руки ставте всі ось так,
І виходить в нас літак.
Мах крилом туди – сюди
Треба швидше нам рости.
«Метелики».
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою,
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед.
Мов метелик, літаєм,
Крильця зводим, розправляєм.
Вчитель. Хто з вас займається спортом?
Для чого люди займаються спортом?
А які види спорту ви знаєте?
Якими хотіли б ви займатися?
Спортом слід займатися для того, щоб тіло перебувало в русі. Рух необхідно для нормального життя людського організму. Коли працюють м’язи, майже всі органи і системи працюють швидше і краще для дитячого організму дуже необхідний рух. Завдяки руху ви розвиваєтеся фізично, стаєте сильнішими. Тому після навчання найкращим відпочинком для вас буде заняття спортом, рухливі ігри, плавання, катання на велосипеді, самокаті, роликових ковзанах, взимку – на санчатах, фізична праця на свіжому повітрі. Пам’ятайте й те, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури, заняття у спортивних секціях.

IY.Стежина «Їжа – джерело росту і здоров’я».

«Хто до ста років хоче жити, той правильно їсти повинен вміти» – говорить народна мудрість.
1) Вправа «Мозкова атака».
Для чого людині їсти?
Скільки разів на день потрібно їсти?
Чому важливо дотримуватись режиму в харчуванні?
Що таке вітаміни?
У яких продуктах вони містяться?
Як потрібно їсти?
         2) Гра «Приготуй смачну страву».
Назвати якнайбільше страв, які можна приготувати з овочів.
         Висновок:
Хто дружити з вітамінами буде –
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Y.Стежинка «Загартування»
Які фактори природи сприяють зміцненню здоров’я?
1. Голуба хустина, жовтий клубок:
По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).
2. Чисте, напоєне запахом квітів.
Дихати без нього не можна. (Повітря).
3. Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї прожити не можна…
Тепер відгадайте, хто вона –
Ота звичайна рідина. (Вода).
Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною природно-кліматичних факторів, які загартовують: сонце, повітря, воду. Досвід показує, що тільки за допомогою загартування можна вилікувати багато хвороб. Але починати загартовування потрібно поступово. Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
YI.Стежинка «Корисні звички і шкідливі»
1.Гра «Корисно-шкідливо».
         Учні показують зеленим кольором «корисно», а червоним – «шкідливо».
1. Перебування на свіжому повітрі.
2. Звичка все брати в рот і куштувати на смак.
3. Тривале сидіння біля телевізора .
4. Миття рук перед уживанням їжі .
5. Дворазове чищення зубів .
6. Паління цигарок .
7. Правильне  регулярне харчування .
8. Загартування.

2.Зустріч з «Чарівним деревом».
         Чарівне дерево просить порятунку. На ньому слова-шкідники у вигляді гусені.

Лінь

злість

скупість

заздрість

наркоманія

куріння

егоїзм

жадібність

лінощі
- Що сталося з нашим деревом?
- Як його врятувати ?
- Очистіть дерево від шкідників.
Ви прогнали шкідливі звички, адже вони негативно впливають на здоров’я людини! Викликають захворювання, неспокій, знервованість та багато зла.

YII.Стежина «Активного відпочинку».
1) Складання асоціативного куща.
         -Як ми з вами проводимо свій відпочинок ?
V. Закріплення знань учнів
1.Ігрова трава «Так чи ні»
Учитель. Збереженню здоров'я сприяє..
(Діти встають і говорять «так» чи «ні».)
1)байдужість;                                                                      
2)взаєморозуміння у сімї;
3)добра праця;
4) активний відпочинок;
5)ранкова зарядка;
6)ледачість;
7)паління;
8)чистота тіла;
9)раціональне харчування;
10) шкідливі звички;
11) неврівноваженість.

2.Робота у групах
Створення асоціативного куща до слова «здоров'я» з використанням методу «Мозковий штурмі».
3.Гра «Розсипанка»
 Учитель. Зберіть розсипані склади і прочи­тайте приказку.
  (Здоров'я - найбільший скарб у житті.) 
 - Поясніть значення слова «скарб». (Скарб це те, що має надзвичайну цінність, виняткові якості).
 4.Практична робота
(Діти об'єднуються у групи. Формують провила здорового способу життя, відповідаючи на запитання у підручнику на с. 79.)

VI. Підсумок уроку
Вчитель. Що нового дізналися ?
Коли треба починати берегти здоров’я ?
Яка стежка найбільше сподобалася ?
А ще пам’ятайте, що:
Життя чарівне, мов казка.
І дається людині раз.
Не марнуйте його, будь ласка.
А любіть й бережіть весь час.
Я сподіваюсь, що кожен із вас буде зростати здоровим!
Бережіть себе і свій організм, радійте життю. Набувайте хороші звички, привчайте себе до активного і здорового способу життя, будьте розумними і мудрими, обирайте самі правильні стежини, крокуйте ними до «Країни Міцного Здоров’я» і пам’ятайте, що ваше здоров’я – у ваших руках.

- Як ви можете зберегти своє здоров'я?
- Що позитивно впливає на здоров'я?
- Що негативно впливає на здоров'я?
- Чи ведете ви здоровий спосіб життя?
- Які поради щодо здорового способу життя ви виконуєте?
- Які не виконуєте? Чому?.
- Чому здоров'я вважають неоціненним скарбом?
- За якими ознаками можна розпізнати здорову людину?

Учитель. Послухайте піклуватися про себе.
Друже, щоб здоровим бути,
Треба навички здобути,
Про здоров'я піклуватись:
за все — не лінуватись,
І здружитися із спортом,
Рідко ласувати тортом,
Воду крижану не пити
І ніколи не палити!
Щоб знешкодити мікроби.
Руки мий
щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти
Овочі і фрукти різні -
Всі вони тобі корисні.
Вранці й ввечері, мій любий.
Завжди — завжди ти чисть зуби.
Література:
1. Будна Н.О. Уроки позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення. 3 клас. [Текст] / Н.О. Будна, З.Л. Головко. – Тернопіль : Навчальна книга  «Богдан», 2005. – 208 с.
2. Джерело педагогічної майстерності. Підготовка та аналіз сучасного уроку: науково – методичний журнал. – Випуск №2 (40). [Текст] /  – Харків : ХОНМІБО, 2008.
3. Настільна книга вчителя початкової школи [Текст] / Авт.-уклад. : М.О.Новожилова, Л.М. Яськова .– Харків : Вид-во «Ранок», 2009.
4. Інтернет - ресурси.


Л.Б. Рак,
вчитель початкових класів
Миронівської ЗШ І-ІІ ступенів
Світловодської райдержадміністрації
                                                                Кіровоградської області

Формула  здорового способу життя
Усний журнал з використанням інтерактивних методів навчання.
Мета:
навчальна-розширити  й  узагальнити  знання  школярів  про  особисту  гігієну, узагальнити  знання  та  навички  учнів  з  проблемами  збереження  та  зміцнення  здоров’я  як  найбільшого  багатства  людини;
розвивальна : прищеплювати інтерес до занять фізичною культурою і спортом;
виховна : виховувати  бажання  бути  охайними  та  привабливими.

Обладнання : плакат  ,,Здоров’я – найбільше  багатство”,   ,,Бережіть здоров’я  змалку” ,  ,, Здоровим  будь”, малюнки,      ілюстрації ,   де    зображені  діти,   які   піклуються   про   своє   здоров’я,   таблиця  ,, Моє   здоров’я’’, олівці, альбоми.
   
Хід виховної години
I. Організаційний    момент
1. Вправа « Віночок побажань».
 Діти стають у коло, по черзі передають м’яч, називаючи своє ім’я та побажання наступному товаришу.
II. Актуалізація    опорних   знань
1. Технологія «Мозковий штурм»
- Що потрібно людині для досягнення успіху?
( Вчитель записує на дошці всі версії дітей). Наприклад:
o   велика сила;
o   міцна воля;
o   палке бажання;
o   стабільне здоров’я.
Висновок. Отже, недаремно народна мудрість стверджує: « У здоровому тілі – здоровий дух».
- Як ви розумієте прислів’я? Що воно значить?
Вчитель. Є пропозиція продовжити цю розмову протягом виховної години.
  Отже, тема відома, тепер з’ясуємо завдання,  які слід вирішити на виховній.
-         Чого навчить ця бесіда кожного з вас ?
( Діти по черзі читають записи на дошці).
- А ще ми спробуємо виростити «дерево здоров’я”. Упродовж 20-25 хвилин на ньому з’являтимуться листочки – результат наших правильних відповідей, цікавих ідей, творчих завдань.
-  Отже, що   найдорожче   і   найцінніше   у   житті ?Які   показники   здоров’я   ви  знаєте?
( Гарний настрій, відсутність хвороб, спритність … ).
- Для   чого    потрібне    здоров’я ? ( Для життя, навчання, реалізації своїх мрій).
Будь  здоровий,  як  вода,    
Красивий,  як  весна,
Багатий,  як   земля,
Щедрий,  як  осінь.
III. Повідомлення теми бесіди
1. розповідь з елементами бесіди.
Вчитель.  
  Люди  давно  зрозуміли,  наскільки  важливо  піклуватися  про  своє тіло,  щоб  воно  завжди  було  міцним,  здоровим  та сильним.
Ми   з  вами  щасливі  люди -  нам  даровано  життя. Життя – це  можливість 
насолоджуватись  красою  природи,  радіти  зустрічі  з  друзями,  відчувати  піклування  і  любов  рідних  і  близьких  нам  людей  ,  дізнаватись  нове  про  світ,  що  нас   оточує.
   Ваше  життя,  діти,  тільки  починається  і  воно  сповнене  планами  і   надіями.
IY. Усвідомлення знань.
                                                Усний журнал
I зупинка  “Золоті правила здоров’я”
1. бесіда
-  Що  ж  потрібно  для  того,  щоб  ці  плани  здійснилися ?
2. Робота в групах
- Що позитивно впливає на здоров’я, а що - негативно? Вибрати варіанти і заповнити таблицю.

                         +
                        -
o                 Загартовування.
o                 Прогулянка  на свіжому  повітрі.
o        Міцний здоровий сон.
o        Щоденна ранкова зарядка.
o        Гарний настрій.
o        Розумне вживання їжі.
o        Одягання по погоді.
o        Фізична праця.
§ Лінощі.
§ Жадібність.
§ Паління.
§ Алкоголь.
§ Нестача знань.
Висновок. До кого насамперед людина повинна звертатися за допомогою? (До себе!!!)
-         Як ви піклуєтесь про своє здоров’я? Напишіть на кожній пелюстці квітки, як
ви його зміцнюєте.
 Добре  здоров’я  допоможе  прожити  цікаве  життя,  а  хвороба  може 
перешкодити  здійсненню  ваших  мрій.
2. Виступ  учнів   про  правила  здоров’я.
Вчитель.
    Щоб  міцне  здоров’я  мати,
    Треба  добре – добре  знати
     Дітям  правила  прості,
     Та  за  змістом – золоті !
1.  Щоб  нічого  не  боліло,
     Полюбити  треба  мило !
     Часто  й  чисто  руки  мити
     Та  охайному  ходити.

2.   Щоб  здорові  зубки  мати,
      Слід  про  них  щоденно  дбати :
      Чистить,  ротик  полоскати,
      А   твердого  не  кусати.

3.   Овочі  і  фрукти  мити,
      Щоб  ніколи  не  хворіти.
      Бо  мікроби  щохвилини
      Так  і  липнуть  до  людини !

4.   Та  й  волосся  причесати,
       Щоб  красивий  вигляд  мати.
      А  в  кишені  кожну  днинку –
      Носову  носи  хустинку.
 
 5.  Щоб  здоровим  довго  жити,
       Воду  слід  усім любити,
       Мило,  пасту,  гребінець –
       Будеш  справжній  молодець!
Вчитель А  зараз  з  вами  помандруємо  До  Королівства  Здоров’я.
 3. практичне   заняття
- Розгляньте    малюнки,   де   зображені    діти    з   різним настроєм.
- Намалювати   свій   настрій.
  В  кого     поганий   настрій  ?  Давайте   поділимось   з   ним хорошим   настроєм .
4.Гра   « Усмішка    по  колу».
 Діти   передають   по  колу   один   одному    посмішку.
Конкурс    компліментів.
5. робота   з   ілюстраціями
- Чому   за   однакових   умов,   в   яких   знаходяться  учні,  одні  хворіють  часто,  а  інші  -  рідко ? Що  ж   загартовує    організм ?
( Прогулянки   та   рухливі   ігри  на   свіжому   повітрі,незалежно   від   погоди,   щоденна   ранкова   гімнастика,   плавання,   регулярні заняття    фізкультурою,  посильна   фізична   праця).
- Розкажіть   послідовність   режимних   моментів.
6. Читання    вірша   « Хлопчисько    Ай»
         Жив   та   був   хлопчисько    Ай,
         Чим   прославивсь?  Відгадай !
         Тим,   що  все  своє   життя
         Тільки   айкав   без   пуття.
          Вставши   вранці,   босу  ногу
          Ай  опустить   на   підлогу:
          - Ай ! -  по   дому  йде  луна. –
          Ай,  підлога   крижана!
          Умиватись   піде   Ай –
          Теплу   воду   подавай.
          Тільки  й   знову  чути   крик :
          - Ай,   вода  -   немов   окріп !
          Айкав,   скаржився   завжди  -
          До  їди   і   в   час   їди :
          - Ай,  у  суп   не  сипте   круп !
           Ай,  недобрий   хліб   і  суп !
           Вийде   Ай   гуляти   в  гай –
           Тільки   й   чути   « ай »   та  « ай »:
           - Ай,  собака !   Ай ,   боюсь !
           Краще   я  назад   вернусь !
           Скажуть: -  Час   додому  ,  Аю !
             - Ай,    я   трохи   погуляю! –
             Репетує   на   весь   гай.
             - Ай,   не   хочу !  Ай-  ай – ай!
             Отакий   був   Ай  дивак.
            Ми   поводимось   не  так.
            Ну ,   хіба   що   хтось   один
            Зрідка   айкне    так   як  він.
                                                              О. Стариков  
7. обговорення    вірша
а). практична   робота
Вчитель   перевіряє,   як    сидять  учні   за   партами. Сутулість,   згорбленість  
може  призвести   до викривлення    хребта.   Це   важливо    для   нормальної
роботи   серця,   легенів,   органів   зору.
II зупинка “Вітаміни для здоров’я»
Осінь ,  літо   і  весна    багаті   на  фрукти   та   овочі,   які    потрібно   споживати.  У  них    є   багато   корисних   для   організму   речовин,   особливо   вітамінів.
  Так   як   під   час   гарячої   обробки   вітаміни  розкладаються   фрукти   і  
овочі   краще   їсти   сирими.  Але   їх   треба   добре  мити,   щоб   запобігти   кишковим   захворюванням.
  Вітаміни  потрібні  для  росту  і  розвитку  організму,  а  якщо  їх  не  вистачає,  людина  тяжко  хворіє.
( Хлопчики розповідають про вітаміни).
Вітамін  В.  Я  необхідний  для  розумової  і  фізичної  праці.
Вітаміни  групи  В  містяться  у  гречаній   та  вівсяній  крупах,  у  горосі,  печінці,  м’ясі,  яйцях.
Вітамін С.  Я  підвищую  протидію організму  захворюванням,  сприяю росту. Багато  мене  є  у  овочах : капусті,  помідорах,  цибулі, картоплі,  а  найбільше  -  у  ягодах   чорної  смородини,  у  плодах  шипшини.
Вітамін  Д.  Я  зміцнюю  кістки. Вітамін  Д  міститься  у  яйцях,  печінці,  молочних  продуктах,  риб’ячому  жирі. Крім  того,  вітамін  Д  людина   людина  отримує   від  сонця.
Фізкультхвилинка.
                               Довго – довго  ми  сиділи,
                               Наші  ніжки  заніміли.
                               А  тепер  всі дружно  встали …
                               Як  зайчатка  пострибали.
                               І  підняли  ручку  вгору,
                               Захиталися,  як  море.
                               Щоби  спинка  не  боліла,
                               Нахилились  дружно  вліво,
                               Щоби  спинка  була  справна,
                               Нахилились  дружно  вправо.
                               Все,  сідайте  ви,  будь  ласка,
                               Бо  продовжуєм  ми  бесіду.
Гра.  Якщо   це  корисно  -  плескаємо  у  долоні,  а  якщо    ні -   сидимо  тихо.
1. Можна  переїдати.   –
2. Їсти  треба  4  рази  на  день. +
3. Під  час  вживання  їжі  можна  відволікатися . –
4. Їжа  повинна  бути  різноманітною .+
5. Їсти  треба  швидко,  не  пережовуючи  їжу . –
6. Сіль  потрібна  людині  у  великій  кількості. –
- А  зараз    проведемо  конкурс  ,,Згадай,  відгадай” .
Відгадування  загадок  з  групи  ,,Здоров’я”.
 1. Вітаміну  А   багато,
    Про  це  всі  повинні  знати,
    Щоб  високими    росли,
    Щоб  веселими  були,
    Щоб  зір  ніколи  не  псувався,
    Що  потрібно  споживати ?  (Морква ).

2. Якщо  хочеш  підрости
    І  учитися  прекрасно,
    Їж  цибулю,  виноград,
    І  лимон,  і  мармелад,
    І  малину,  і шипшину.
    Вітаміном  яким
    Багаті  ці  рослини ?  ( С )

3. А  якщо  ти  випадково  десь  поранив  ногу,
    І  зеленки  а  чи  йоду  ти  не  взяв  із  дому,
    То  природний  сік  стане  тобі  на   допомогу.
    Чий  листочок  прикладеш  ти  собі  на  ногу ?
                                                                        (Подорожник )
Вчитель.
     Ото  ж     бо,  друзі,
     Вітаміни  завжди  всім  потрібні.
     Тож  завжди  їжте
     Моркву,  картоплю,  житній  хліб,
     Щоб  все  було  і  смачно,  і  ситно.
     Дружіть  з  молоком  і  маслом.
     Бо  ж,  знайте,  більш  нема  багатства.
     За  це  міцне  здоров’я  наше.
     На  радість  усім,  і  тату,  і  мамі.
     Здорові  всі  зростіть  та гарні.  
Вчитель.
  Добре   здоров’я  -  це  коли  тобі   добре,   нічого   не   болить.  На   уроках   ти 
уважний,   активно  і   старанно   працюєш.
-  Отже,   що  потрібно,   щоб  бути  здоровим ?
                 Зрозуміло,   всім   відомо,
                 Що   приємно   бути   здоровим,
                 Тільки   треба   знати,
                 Як  здоровим   стати.
 Дітям    потрібно    вставати   не   пізніше   7. 00 Виявляється, якщо   прокинутися    разом   з   природою,   то   відчуття   бадьорості    буде   присутнім    увесь   день.
(Короткі    виступи   дітей   про  свій   режим  дня)
III.    зупинка ,, Ранкова зарядка’’.
Кожен   день   по   розпорядку
Маємо   робити   зарядку .
Для    здоров’я   вона   -   плюс,
Намотай   собі   на  вус.
( Учні   по  порядку  виходять,   говорять   слова   і  клас   виконує   вправи   за  ними).
Життя – це  спорт. Життя – це  рух.
Життя – чудове  і  прекрасне.
І  все  радіє  нам  навкруг,
І   світить  сонце  ясне.
IY.  зупинка   ,,Чистота  -   запорука   здоров’я’’.
 -  Які   ви  знаєте    правила,   щоб   завжди   бути  здоровим
і   мати   приємний    зовнішній    вигляд ?
Щоб  бути  здоровим,  потрібно  знати  і  виконувати  правила  гігієни  тіла,  одягу,  житла.
 Здорова  шкіра – надійний  захист  вашого  організму  від  холоду  і  спеки,    від  проникнення  мікробів. Необхідно  постійно  стежити  за  чистотою  шкіри. Щоб  мати  завжди  охайний  і  гарний  вигляд,  стежте  за  чистотою  свого  одягу  і  взуття.
  Чистота – шлях  до  здоров’я.
IY. Четверта    зупинка   ,,Їжа  -  джерело   росту   і   здоров’я’’.
Правила:
1. Їж   завжди   в  той  самий  час.
2. Їж   чотири   рази    на  день  самостійно,   без   нагадувань.
3. Під  час   їди   не  розмовляй,   не    відволікайся.
4. Не   переїдай ! Вставай   з –за   столу   з   деяким   відчуттям голоду!
Y.  П’ята   зупинка   ,, Активний    відпочинок’’.
Після   їжі   стій   або   пройди   тисячу   кроків  -   говорить німецьке    прислів’я.  Рух   сприяє   кращому  засвоєнню   їжі.
   Рослина   не  може   рости   без   світла,   води,   повітря.
Так   і  людина.   І  щоб   бути    здоровим,    не   хворіти,
потрібно   дружити   з   сонцем,   повітрям   і  водою. Загартування    організму   сприяє   ходіння   влітку   босоніж,    миття   ніг   холодною   водою.
                 Давайте  ж   бовтатись,   купатись,
                 Пірнати ,  хлюпатись,   полоскатись,
                 У   ночвах,   у   мисці,   у   ванні,
                 В   струмку,   у   ставку,   в   океані,
                 І   в   річці,    і   в  бані,  
                 старі   й        молоді  -
                 Слава   довічна   воді !

1.Практична    робота.
Діти   із   кольорового   паперу   обводять   і   вирізують   листочки,   пишуть   свої   мрії  -  плани   ,,Як   стати   здоровим’’ і прикріплюють до «дерева здоров’я”.

2.Відгадайте слово-підказку. Чим треба займатися, щоб стати сильним, здоровим, витривалим, мати гарну статуру? (Спорт).
1.     Нерозлийвода із братом – виступаємо у двох.
     Я йому підсвічу сцену, він співає: «Ух» та «Ох»! (Блискавка).
2.     Ухоплю його за роги, розжену колеса-ноги,
     Ріжки знизу покручу й по дорозі полечу. (Велосипед).
3.     Лісом він котився з ревом, їв траву, кущі, дерева.
     А коли напивсь води – стих і згаснув назавжди. (Вогонь).
4.     Я біла і тендітна, зелені маю коси.
     І навесні п’ють люди мої цілющі сльози. (Береза).
5.     Всім перехожим я моргаю, щоб пильно глянули на мене.
     Очей же я аж троє маю: червоне, жовте і зелене. (Світлофор).

Y. Узагальнення  матеріалу.
1.Висновок
Кожна    людина     повинна      берегти    і  зміцнювати   своєздоров’я.  Іграшку,  книжку,   одяг   можна   купити   за   гроші,    але   здоров’я   не    купиш. Саме   тому   з   раннього дитинства     треба    дотримуватися    здорового   способу
життя.  Поглянемо на наше «дерево здоров’я” і запам’ятаємо ці правила життя.

-Що це таке ,,здоровий спосіб життя’’? (Здоровий    спосіб   життя  -  це   дотримання   режиму   дня правил   гігієни,     правильне    харчування,    заняття    спортом,   фізичною   працею ,загартовування,  відмовлення від     шкідливих    звичок).
- То ж яка ,,формула здорового способу життя’’? ( Активний відпочинок, корисна їжа, заняття спортом, дотримання  правил гігієни та режиму дня, ранкова зарядка, загартування… ).
2.Робота у групах.
(Учасники об’єднуються у групи. Учитель заздалегідь вибирає керівників груп – лідерів, які будуть організовувати роботу у групі протягом усіх вправ. Дитина-лідер отримує пелюсточки певного кольору і роздають їх учасникам своєї групи. Потім групи займають свої робочі місця та отримують завдання).
Завдання конкурсної програми
а)конкурс «Гострий розум».
(Кожна група по черзі відгадує загадку).
Не золото, а найдорожче. (Здоров’я).
На базарі не знайдеш, на вагах не зважиш. (Розум).
Хто родився, а не вмирає. (Рід людський).
Його хочеш – не купиш. А що хочеш – не продаси. (Здоров’я, хвороби).
 б) робота з прислів’ями
Я  починаю  ,  а  ви  продовжуєте.
Було  б  здоров’я,  все  інше  …  (наживеться).
Як  немає  сили,  то  й  світ  …   ( не  милий ).
Здоров’я  маємо – не  дбаємо,  а  втративши  -  …  ( плачемо).
Здоров’я  за гроші  …  ( не купиш).
Хворому  і  мед  …  (гіркий).
Бережи  одяг  доки  новий,  а  здоров’я  -  доки  … (молодий).
Здоровому  - завжди  …  ( здорово).
Вартість  здоров’я  знає  той,  хто  …( його  втратив).
У  здоровому  тілі – завжди   … (здоровий  дух).
в) Вправа «Незакінчене речення».
Продовжити речення: «Я дізнався…, зрозумів…, навчився…, повторив…, запам’ятав…, зацікавився…».

Вчитель. Пам’ятайте :
Здоров’я – найбільше  багатство,
Яке  має  людина.
Будьте  здоровими   та  щасливими.
Вчитель.
                Якщо  хочеш  бути  здоровим,
                Правило  запам’ятай :
                Турботу  про  своє  здоров’я
                На  лікарів  не  перекладай.
                Лікарі  лікують  хворих,
                А  здоров’я  вони  не  творять.
                Людина  повинна  бути  сама
                Дисциплінована  і  вольова.
IY. Домашнє    завдання .
Намалювати,   що  ви  зробили корисне для свого здоров’я за цей тиждень.
Література :
1.М. О. Володарська .Усі уроки з курсу /Основи здоров’я /, 1 – 4 класи, 2 – ге видання, [Текст] /-Х.: Освіта,2011 рік
2. Бібліотека /Шкільного світу/, Інтерактивні уроки в початковій школі, [Текст] /- К.:Шкільний світ, 2007 рік.
3. Бібліотека  /Шкільного світу/, 2008 рік [Текст],   Проекти в початковій школі. Тематика та розробки занять.
4. Т.В. Воронцова /Основи здоров’я, 5 клас/. Посібник для вчителя [Текст] /- К.: Алатон, 2006 рік.
5. Т.В. Воронцова .Зошит - практикум, 5 клас., [Текст] /- К.: Алатон




Немає коментарів:

Дописати коментар